Tvorba identity verejného priestoru, ulíc či častí mesta.

 

S veľmi kreatívnym nápadom pomenovania ulíc na voľných plochách budov prišiel mladý poslanec Matej Fabšík. Blúdením po internete sme hľadali, ale nikde sme nič podobné na Slovensku nenašli. Ide určite o inovatívny projekt, ktorého by sa mohli chytiť aj iné mestá a obce na Slovensku.

Okolo nás máme veľké, často zanedbané plochy, ktoré si mnohí prajú oživiť. Hľadal som myšlienku, ako by sa to dalo spraviť a napadlo ma to až po festivale, ktorý organizoval Filip Svrček a spol. (Sewer street fest).
Väčšina z ulíc nášho mesta nesie meno po nejakom dejateľovi, udalosti a pod., a teda dá sa tento názov aj umelecky znázorniť.

Prišiel som za Filipom a Erikom Šoškom s nápadom spraviť projekt, kde ulice dostanú svoj vizuál, ktorý ich bude vystihovať. Slovo dalo slovo a dnes je na svete prvá realizácia.

Obraz trebalo naskôr den vopred v noci presvietiť na stenu a urobiť skicu

Takto začal svoj status Matej Fabšík na sociálnej sieti. Pre všetkých obyvateľov mesta je to určite vítaná novinka a ľuďom sa to veľmi páči. Na pozvanie Mateja som sa pri realizácii projektu pristavil aj ja, aby som videl, ako práce prebiehajú. Nebolo to sprevádzané žiadnymi ceremóniami, hlasnou hudbou a ani politickým „rečnením“. Bolo proste vidieť, že mladému človekovi záleží na tom, ako naše mesto vyzerá. A všetko bolo riešené v tichosti. Výsledok? Perfektné!

 

Idú voľby, je verejne známe, že kandiduješ na post primátora. Je to súčasťou kampane?

Áno, je. Je pred voľbami a je logické, že kandidáti sa snažia komunikovať svoj pohľad na rôzne problémy. Ja to chcem komunikovať aj skutkami, v prípade, že je to možné.
Na tomto veľkom projekte tvorby identity ulíc chcem ukázať aj to, že vnímam nedostatky verejného priestoru, aj to, ako sa dá skrášľovať v budúcnosti, a to najmä spoluprácou s lokálnymi umelcami.

Vďaka patrí aj mestu, za súhlas, keďže maľba sa nachádza na mestskom energobloku.

Je fajn teraz takto zatraktívniť prostredie, ale čo ak energoblok zmení majiteľa?

Keďže energobloky budú budúcim rokom prázdne a bude sa hľadať ich ďalšie využitie, našou snahou bude zmluvne zaviazať budúcich nájomcov či užívateľov objektov, aby sa o vzniknuté umelecké diela starali.

 

Bude projekt pokračovať?

Áno, určite bude.  Máme rozrobených ďalších 5-7 ulíc, kde výsledok stojí najmä na súhlasoch vlastníkov, ktorý si odhlasujú na bytových schôdzach (nie vždy mestský majetok). V ďalšom projekte by sme sa mali presnunúť na ulicu Revolučnú. Panelák je momentálne nezateplený. Kresba vznikne, ak si ju vlastníci odsúhlasia, a ak bude mať úspech , nájdeme spôsob ako ju nakresliť znova, aj po prípadnom zateplení paneláku.

Bez chalanov ako Erik a Filip by sa táto myšlienka nemohla zrealizovať. Este raz diky chalani.

Autor: Miroslav Janouš
Foto: Matej Fabšík