Vonkajší vzhľad energoblokov ožíva pod rukami šikovných umelcov

Ich účel ešte nie je známy. Po dokončení rekonštrukcie teplovodov sa výmenníkové stanice stali nepotrebnými pre účely vykurovania a distribúcie teplej vody.

Energobloky ponúka mesto na prenájom, pričom uprednostnené budú najmä organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby. Prví záujemcovia sa už prihlásili. Všetky žiadosti budú posudzované a o ich schválení bude rozhodovať mestské zastupiteľstvo.

Po meste je ich mnoho – sú menšie, väčšie, pôdorys je obdĺžnik alebo kocka. Sú fádne, nevýrazné.

Ale…

Niektoré už nie!

Nápad s oživením energoblokov prostredníctvom malieb na obvodové múry začal pred dvoma rokmi.

„Za posledné 2 roky sa nám podarilo namaľovať päť energoblokov. Postupne od Murgašovej, cez Štúrovu, 9.mája až po Sládkovičovu v minulých rokoch a Komenského tento rok. Ideu projektu som vymyslel ja a to dať každej ulici nejaký vizuál podľa jej názvu a navyše tuto maľbu umiestniť na majetok – energobloky, ktoré sa týmto rokom stávajú prebytočné a bude veľmi dôležité nájsť im zmysluplné využitie,“ pre novinyknm uviedol Matej Fabšík , ktorý projekt vymyslel.

Samozrejme, na realizáciu projektu potreboval niekoho, kto vie maľovať, respektíve kresliť. A nemusel hľadať ďaleko. V meste máme viacero vynikajúcich umelcov, medzi ktorých patrí aj Erik Šoška a Filip Svrček.

„Ja nie som umelec, takže od prvej chvíle všetko robia chalani – Filip Svrček a Erik Šoška a ja pomáham len s administratívou a hrubou robotou. Chalani robia návrhy aj samotnú maľbu, sú skúsení a je to vidno,“ dodáva Matej Fabšík

Maľby na prvé štyri energobloky financoval Matej Fabšík z vlastných zdrojov. S maľbou na ulici Komenského finančne pomohli mladí ľudia z organizácie SYTEV, prostredníctvom grantu v rámci nadácie Baumit. Spísali veľmi dobrý projekt, ktorý bol úspešný.

Samozrejme, maľby na energobloky, sú realizované s povolením od vedenia mesta.

Text a foto: Petronela Hercová

https://bestvpncanada.ca/