Vraky na parkoviskách zavadzajú iným

 

Nejeden z nás si zahundral, keď po príchode z práce nemal kde zaparkovať, a pritom už niekoľko dní alebo dokonca až mesiacov vidí na jednom mieste stále zaparkované to isté vozidlo. Že na ňom nikto neplánuje jazdiť svedčí aj jeho stav, teda hlavne stav pneumatík. Z auta sa pomaly ale isto stáva vrak. Pomôcť vám môže mestská alebo štátna polícia.

Na sociálnej sieti, na stránke Občan Kysuckého Nového Mesta sa objavila sťažnosť na takto zaparkované auto alebo skôr výzva pre majiteľa, aby si vozidlo odparkoval. Samozrejme bola výzva oprávnená a majitelia priľahlých pozemkov môžu situáciu riešiť tak, ako to opísal v jednom z komentárov mestský poslanec Matej Fabšík.

Podobné prípady boli na Kamencoch, mestská polícia v spolupráci so štátnou našli ľahko majiteľov.Výsledkom bolo, že jeden vrak bol odstránený, jeden dobrovoľne majiteľ odparkoval a na jeden je exekúcia, a tak sa s ním nesmie manipulovať… Môže byť za tým všeličo, ale skúste sa so žiadosťou o preverenie obrátiť na mestskú políciu.

Preto, ak ste si všimli auto alebo už pomaly vrak auta, ktoré je zaparkované na parkovisku pred vaším panelákom, skúste kontaktovať Mestskú políciu a možno sa dočkáte uvoľnenia tochto parkovacieho miesta.

Čo radí polícia SR?

  • podajte podnet na príslušný okresný úrad odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií
  • tento úrad má právo dať pokutu majiteľovi auta za neplatnú technickú/emisnú kontroluKto môže odstrániť vrak?

Kto môže odstrániť vrak?

  • správca cesty, ak sa vozidlo odstraňuje z cesty alebo verejného priestranstva
  • obec so súhlasom vlastníka nehnuteľnosti, z ktorej sa vozidlo odstraňuje, ak ide o iné miesto než podľa predošlého bodu
  • vlastník nehnuteľnosti, ak nedal súhlas na odstránenie obci

Ak sú na vozidle evidenčné čísla, nemôže ho polícia len tak odtiahnuť.

Dopravný inšpektorát zistí a kontaktuje majiteľa a na vozidlo nalepí papier s výzvou na odstránenie do 30, respektíve do 60 dní. Ak sa vozidlo aj napriek tomu nepohne z miesta, blíži sa možnosť legálneho odstránenia. Ani to však nie je také jednoznačné a ľahké, najprv musí dopravný inšpektorát požiadať obvodný úrad o preverenie technického stavu vozidla. Ten vyzve majiteľa vozidla o predloženie dokladov a ak nebude spolupracovať, automobil sa vyradí z cestnej premávky a z evidencie Policajného zboru. Až vtedy je možné riešiť reálny odťah odstaveného vraku.

Autor: Miroslav Janouš
Foto: Matej Fabšík / ilustračné