Všetci sa sťažujú, že je zlá doba, ale robíme si to sami

IMG_3793_Fotor-2

Nedávno som sa v Kysuckom Večerníku venoval nezodpovedným psíčkarom. Netrvalo dlho a uvedomil som si, že toto nie je jediný „negatívny druh“ občanov mesta. Vodiči a vlastníci motorových dopravných prostriedkov tiež svojou mierou prispievajú k negatívam nášho mesta.

Každé mesto a nie len to naše malé Kysucké Nové Mesto má problémy s parkovaním a s množstvom parkovacích miest. Nijako tomu neprospelo ani spoplatnenie parkovania v centre mesta a ľudia v snahe ušetriť parkujú všade, kde sa len dá. Niektorí pritom absolútne neberú ohľad na chodcov, mamičky s kočíkmi, prípadne na telesne postihnutých občanov.

Táto zlá situácia nie je iba v centre. Pravidelne chodievam po Benkovej ulici, a keďže celá táto ulica je tiahla zákruta, niekedy je aj dosť nebezpečné obísť zaparkované auto, ktorým nezodpovedný vodič porušuje § 52 ods. 2 Zákona č. 8/2009 Z. z. Je totiž uvedené, že „iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla. Ale aj v tomto prípade musí vodič nechať minimálne 1,5 metra voľného chodníka. Avšak, niekedy to nie je ani 0,5 metra. Na tejto ulici ale problém s parkovacími miestami nie je. Každý rodinný dom má svoj dvor, prípadne aj garáž, ale svoje vozidlo akoby naschvál necháva odstavené pred garážou na chodníku. A nielen na chvíľu, ale po celý deň. Najhoršie sú zimné mesiace, keď správa mesta odhŕňa sneh z ciest, ktorý sa potom hromadí na chodníkoch, čím sa výrazne zúžia. Jediné od snehu odhádzané miesto býva pred bráničkou každého domu, ale ak sa práve tam odparkuje auto a nenechá priechod pre mamičky s kočíkom, neostáva nič iné, iba zanadávať, a buď sa vrátiť na najbližšie miesto východu z chodníka na cestu alebo kočík preniesť cez kopu snehu. Samozrejme pri ťažšom kočíku je to celkom slušné fitko. Ľudia, ktorí tieto miesta poznajú, to riešia tým, že sa hneď rozhodnú ísť po vozovke, čím veľmi riskujú. Nie sú len nezodpovední vodiči čo parkujú, ale aj takí, ktorí nedodržujú maximálnu povolenú rýchlosť. Ako som už písal, Benkova ulica je jedna tiahla, neprehľadná zákruta a nezodpovednosťou vodičov môže razom dôjsť k nešťastiu.

IMG_3795-2

S otázkou, ako chce mesto riešiť tieto problémy ohľadom parkovania na chodníkoch, som sa obrátil na vedenie mesta a náčelníka mestskej polície. Odpoveď mi poslal pán Zdeno Švaňa, zástupca náčelníka mestskej polície: Na základe podnetu bola dňa 24.4.2017 mestskou políciou vykonaná kontrola parkovania motorových vozidiel na chodníkoch ul. Benkovej. Pri kontrole boli zistené nedostatky na ktoré ste nás upozornil. Tieto nedostatky boli príslušníkmi MP vyriešené v blokovom konaní. Mestská polícia bude v kontrolách pokračovať aj v budúcnosti.”

IMG_3794

Nie, že by ma to nejako veľmi tešilo. Nikdy som nebol za to, aby ľudia dostávali pokuty. Ale som toho názoru, že to bude dosť odstrašujúci príklad na to, aby si ľudia parkovali autá do svojich garáží, dvorov alebo na vyhradené parkovacie miesta. Ak už nebude iná možnosť, tak aspoň ohľaduplnejšie voči chodcom a iným používateľom chodníkov.

A ostáva nám už len veriť, že situácia sa zlepší častejšími kontrolami mestskej polície, ako to uviedol zástupca náčelníka mestskej polície pán Zdeno Švaňa a už nebudeme mať problém, sa bezpečne po chodníku dostať do centra mesta, hlavne v zimnom období, keď bude veľa snehu.
Všetci sa sťažujú, že doba je zlá, ale pravdou je, že tú zlú dobu si častokrát robíme aj my sami svojím správaním…

Autor: Miroslav Janouš

Foto: autor