Vyhliadková veža na Dubni, nenáročný výletik s pozoruhodnými výhľadmi

rozhľadľňa na Dubni

Vyhliakové veže alebo inak povedané rozhľadne, vyrastajú po našej malej, ale krásnej krajine, jedna za druhou. Vyhliadková veža na Dubni je jednou z nich. 

Z desaťposchodovej  vyhliadkovej veže, vysokej 25,2 metra je naozaj nádherný panoramatický pohľad na mesto Žilna. No nielen Žilinu uvidíte.  Počas dobrého počasia a dobrej viditeľnosti vidieť aj dedinky Kysúc, Malú Fatru, Ľadonhoru…

Žilina

Možností ako sa dostať k rozhľadni je viacero. My sme si vybrali, vraj tú jednoduchšiu. Autom sme sa doviezli až do Zádubnia, kde sme ho nechali na parkovisku pri hoteli pre psíkov a mačky. Auto je možné zaparkovať aj na povedzme „poľnom parkovisku“, teda na lúke pod kopcom, ale počas dažďa a podaždi, keď je mokrá pôda, to asi nebude najlepšie riešenie.

cesta na vežu Dubeň

Potom sme asi 40 minút kráčali ako ovečky s ostanými ľuďmi (a bolo ich naozaj mnoho) až kým sme neprišli k rozhľadni. Cesta vedie cez lúku celkom strmo hore kopcom a potom cez les až na hrebeň a odtiaľ po hrebeni Dubňa až k rozhľadni. Ozaj, ak by tam nebol nikto, koho môžete nasledovať a neviete ktorým smerom sa na hrebeni vydať, tak to bude do prava, respektíve smerom k Budatínu.

Veľkosť rozhľadne je naozaj, véééľká. Veľa ľudí dokonca ani nezvládne vyšliapať to až na navrchnejšiu vyhliadku. Našťastie vynikajúce výhľady sú aj z nižších poschodí.  Súčasťou vyhliadkovej veže je aj posedenie, no musím povedať, že ľudia sú veľmi nezodpovední, pretože aj stôl aj lavičky boli zamazané od blata. Inak, OK.

vyhliadková veža Dubeň

Najšťastnejším riešením nie je to, že vyhliadková veža je železná a mriežkovaná, čo znamená, že všetko blato z topánok padá na ľudí na nižších poschodiach.

Dubeň

Ale nevadí, prežijeme. Celkovo je vyhliadková veža parádna. Celý výlet nám trval asi 1,5 hodinky, samozrejme, + cesta autom z KNM do Budatína a naspäť ciže cca. + 20 minút.

Autor: Petronela Hercová

Foto: autorka