Výstavy „Keď sme boli deti“ a „Exodus“

Až do septembra máte možnosť sledovať dve výstavy Kyscuckého múzea. Konkrétne ide o výstavy „Keď sme boli deti“ v Kysuckom múzeu v Čadci a „Exodus“ v kaštieli v Radoli.

Exodus – kaštieľ Radoľa

Výstava hlinených plastík a reliéfov z tvorby výtvarníčky Lindy Orieščikovej 

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo v priestoroch renesančného kaštieľa v Radoli výstavu pod názvom Exodus. Výstava potrvá do 27. 9. 2020.

Výstava hlinených plastík a reliéfov z tvorby výtvarníčky Lindy Orieščikovej z Horného Vadičova je reflexiou o putovaní, hľadaní seba samého a ľudských hodnôt. Spracovala tému, ktorá sa v rýchlom tempe bežného života zvykne odsúvať na okraj, no v dnešnej situácii nám stojí zoči – voči aj v reálnom živote.

Výtvarnej tvorbe sa začala venovať na Základnej umeleckej škole v Kysuckom Novom Meste pod vedením pána učiteľa Jána Rajteka. V umeleckom vzdelaní pokračovala na Umeleckej škole v Topoľčanoch. Po ukončení štúdia rozvíjala svoje nadobudnuté skúsenosti nielen v komornej tvorbe, ale i v realizácii interiérových a exteriérových mozaík. Venuje sa najmä keramickej tvorbe, pálenej glazovanej keramike a experimentovaniu rôznych materiálov v kombinácii s hlinou. „Hlina je ako človek. Tvárna ako ŽIVOT. Nikdy neviete, čím Vás prekvapí, zaskočí, pokorí… poteší, zarmúti… A pritom sme to my sami, ktorí mu vlastnými rukami, schopnosťami, túžbami dávame zmysel bytia a večnej túžby po pochopení podstaty…,“ hovorí autorka. Inšpiráciu pre svoju tvorbu hľadá v živote samom, v životných situáciách, momentoch. Ponor do psychológie človeka je v súčasnom období hlavným zámerom jej tvorby. Prevažujú klasicizujúce atribúty, najmä v reliéfnom stvárnení hláv.

Výstava potrvá do 27. 9. 2020. Srdečne Vás pozývame na jej prehliadku.

Keď sme boli deti – Kysucké múzeum v Čadci

Výstava Keď sme boli deti vás prenesie do časov detských hier

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo výstavu Keď sme boli deti,ktorá predstavuje detstvo 1. polovice 20. storočia až konca socializmu. Potrvá od do 3. septembra 2020.

Na výstave zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci možno vidieť rôzne hračky, detské a športové potreby z ľudového i meštianskeho prostredia a najmä z obdobia socializmu. „Či už sú to nočníky, hrkálky, dupačky, ale i detský ľudový odev.  Zaujímavosťou je aj detská námornícka blúzka zvaná „matrózka.“ Staré školské časy zase pripomenie lavica z 1. polovice 20. storočia, čítanky pre ľudové i základné  školy či zápisník iskier. Zo športových potrieb sú zastúpené staré detské lyže, sane, kolieskové korčule, trojkolka i bicykel,“ približuje autorka výstavy historička Kysuckého múzea v Čadci Andrea Paráčová. Nechýbajú ani kočíky pre deti i pre bábiky. „Máme tu tiež detský toaletný stolík z konca 19. a začiatku 20.storočia. Dievčatá zaiste potešia bábiky. Jedným z najstarších zbierkových predmetov na výstave je bábika s hlinenou hlavičkou v kašmírových šatách taktiež z prelomu storočí. Ďalšie sú z 20.tych rokov, celuloidové z 50. – 60.tych rokov, nechýbajú ani klasické chodiace socialistické bábiky. Pre chlapcov máme pripravené plechové modely bicykla, bicykla s kotlíkom, traktora Zetor i autodráhu. Zaujímavé sú rôzne spoločenské a stolové hry – najstarší je súbor hier zo 40.-50.tych rokov, skladačka z 50. -70.tych rokov, tiež tu možno vidieť kocky, domino, ruletu, malú zoológiu, elektronickú násobilku, detské náradie, malý nábytok pre bábiky, kuchynku, šijací stroj, hudobné nástroje a iné.“

Zaspomínať si môžete aj na plyšové hračky – mončičáky, ale nájdete tu aj plyšových macov zo 40.tych, 60.tych a 70.tych rokov.  Zaujímavosťou je aj hojdací koník, kohút či staré divadlo, ktoré nechýbalo v nejednej domácnosti. Milovníci knižiek si tiež prídu na svoje. „Nainštalovali sme aj staré rozprávkové platne, ale aj zberateľské  záležitosti ako albumy poštových známok, sklené guličky, či fenomén osemdesiatych rokov – céčka. Veríme, že výstave sa potešia nielen deti, ale aj ich rodičia a starí rodičia, zaspomínajú si na staré časy,  hračky a hry, ktoré ich sprevádzali detstvom,“ dodáva. Výstava je doplnená sprievodným slovom, fotografiami i rôznymi detskými riekankami, či vysmievankami.

Mgr. Alexandra Janigová