Za svoj najväčší úspech považuje bronz z Baku, z olympijského festivalu mládeže. Rozhovor s Martinom Svrčkom z Nesluše

Nedávno sme Vás informovali o tom, ako sa mladému cyklistovi z Nesluše podaril skvelý úspech na letnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v Baku. Tento náš veľký talent vychováva Akadémia Petra Sagana a už aj zbiera prvé úspechy. My sme s ním prehodili pár slov.

Od koľkých rokov sa venuješ cyklistike a kto ťa k nej priviedol?

Cyklistike sa venujem od 13-tich rokov. Pred tým som hrával hokej, ale nedalo sa to kombinovať a musel som si vybrať, vybral som si cyklistiku. Môj kamarát z hokeja sa dal na cyklistiku a zavolal ma, nech to skúsim, tak som to skúsil a išlo mi to. On sa neskôr rozhodol pre hokej.

Si v Akadémii Petra Sagana, chodieva niekedy medzi vás?

Áno, jazdím za jeho akadémiu, raz bol s nami na tréningu. Nemá toľko času, aby chodil častejšie.

Čo považuješ doteraz za svoj naväčší športový úspech?

Tak určite EYOF v Baku, kde som skončil na 3. mieste. Ale aj minulý rok v Rakúsku na najväčších etapových pretekoch pre kadetov som skončil 4. celkovo a vyhral som 2 etapy ako prvoročak, tiež som získal dres pre najlepšieho prvoročaka.

Európske multi športové podujatie, tentoraz pre športovcov vo veku 14 až 18 rokov, sa do metropoly Azerbajdžanu vrátilo po štyroch rokoch. V roku 2015 sa tam konali I.európske hry. Veľkorysé priestory by postačili aj pre dvojnásobný počet účastníkov. Na vysokej úrovni boli aj športoviská.

Aké sú tvoje sny alebo ciele do budúcna?

Určite by som sa chcel živiť cyklistikou a na budúci rok ísť na majstrovstvá Európy a sveta .

Keď si chceš len tak zajazdiť v okolí, kde by ťa mohli ľudia stretnúť na bicykli?

Na vodnom diele v Žiline alebo v horách. Raz za čas sa idem previesť aj na horák.

Koľkokrát do týždňa trénuješ?

7-8 krát

Je náročné zvládať školu, cyklistiku a mať pri tom ešte aj voľný čas a venovať sa rodine a kamarátom?

Chodím na športové gymnázium do Žiliny, čiže ako tak sa to dá zvládať. S kamarátmi som na pretekoch, v škole a občas aj vybehneme do mesta.

Peter Sagan je v cyklistike svetový fenomén. To, že vytvoril vlastnú Akadémiu, pomáha u nás nájsť talentovaných cyklistov a verme, že Martin nebol posledný. Martinovi držíme palce v jeho športovom rozvoji a prajeme veľa ďalších úspechov.

Autor: Miroslav Janouš
Foto: archív Martin Svrček