Žalostný stav chodníka pred ZŠ Nábrežná by mohol dostať novú podobu už v budúcom roku

Chodník popred ZŠ Nábrežná by sme pokojne mohli zaradiť medzi nostalgické spomienky na dobu komunizmu. Veď posúdte sami. Dlhé roky sa ho nepodarilo zrekonštruovať, aj napriek tomu, že sa po ňom pohybujú deti. Čoskoro by sa to, ale malo zmeniť.

Keď sme si v redakcii robili vlastné fotky z tejto lokality, zo školy práve vychádzali deti. Skončilo sa im „vyučko“. Len v priebehu pár minút sme napočítali 8 chlapcov, ktorí tadiaľto „prefrčali“ na kolobežke.

Nielen podľa nášho názoru, ale aj podľa mnohých rodičov, ktorým tu chodia deti do školy, stav chodníka nie je práve najvhodnejší na jazdu kolobežkou. Okrem toho je tu aj zábradlie, ktoré by malo slúžiť ako ochrana medzi cestnou komunikáciou a chodníkom. Ťažko povedať či spĺňa najmodernejšie štandardy a či vôbec spĺňa nejaké štandardy. Roky sa po ňom deti „liepačia“, tak hádam niekto kontroluje jeho technickú funkčnosť. Má predsa chrániť deti.

Problematické je tadiaľto ťahať aj cestovný kufor na kolieskach. Na tomto priestore pred školou sa schádzajú žiaci aj rodičia, keď odprevádzajú svoje deti na rôzne kratšie či dlhšie výlety, do školy v prírode, lyžiarsky výcvik, na výmenné zahraničné pobyty.

Okrem bezpečnosti je tento priestor aj vizitkou mesta a školy. Keďže sa škola zapája do výmenných zahraničných pobytov cez Erasmus, školu navštvevujú aj deti zo zahraničia. Zahraniční žiaci sem chodia na rôzne súťaže a podujatia, ktoré škola organizuje.

Najdôležitejšia je, ale bezpečnosť. ZŠ Nábrežná navštevuje 630 žiakov, tiež tu pracuje mnoho pedagogických či nepedagogických zamestnancov. Po tomto chodníku chodia aj stredoškoláci do Strednej priemyselnej školy, či zákazníci do predajne Lidl.

Samozrejme, že sme sa pýtali aj vedenia základnej školy na tento problém. Podľa našich informácií bolo škole niekoľkokrát prisľúbené, že priestor sa dá do poriadku. Dokonca to už bolo aj v investičnom pláne na kalendárny rok. Zástupcovia mesta či už poslanci, alebo pracovníci investičného oddelenia boli na mieste a sľúbili nápravu. Nič sa, ale neudialo.

So žiadosťou o stanovisko sme sa obrátili aj na primátora Kysuckého Nového Mesta. Dostali sme potešujúcu odpoveď.

„V tomto období začíname robiť výtlky a drobné opravy ciest v meste a mestských častiach.
Minulý týždeň sme sa práve z tohto dôvodu stretli s riaditeľom ZŠ Nábrežná a pánom poslancom Jakubíkom na danom mieste, pred školou.

Riešili sme dve varianty.

Prvá: Riešenie opravy časti chodníka, iba pred školou a iba po vybetónovaný pás. Nakoľko z bežnej údržby nemôžeme robiť veľké plochy a v tomto prípade by sa urobil iba tento malý priestor.
No toto riešenie vy bolo nekomplexné , nakoľko celý chodník, od križovatky pri tenisových kurtoch až po 108 bytovku by ostal neopravený.

Druhá : Naplánovať investičnú akciu v na rok 2021 a urobiť celý tento chodník, komplexne vrátane celého priestoru pred školou.

No po diskusii a súhlase všetkých dotknutých sme sa rozhodli, že pôjdeme radšej verziou komplexnej opravy chodníka v roku 2021.
Uvedomujeme si, že tento chodník je vo veľmi zlom stave, ale ak by sme tento kúsok opravili a budúci roku robili rekonštrukciu celku, bol vy to nehospodárne nakladanie financií, pre novinyknm uviedol primátor Kysuckého Nového Mesta.

Pre všetkých rodičov, ktorým do tejto školy chodia deti je to určite pozitívna správa. Už v budúcom roku by sa tadiaľto mohli chodci, najmä deti, pohybovať bezpečnejšie a komfortnejšie.

Text a foto: Petronela Hercová

https://bestvpncanada.ca/