Zhovárali sme sa s Branislavom Podolákom z Hádzanárského oddielu MŠK Kysucké Nové Mesto.

Ahoj Braňo. V úvode nášho rozhovoru by si mohol čitateľom ozrejmiť v akých funkciách si pôsobil a pôsobíš v rámci oddielu a akú dlhú dobu sa hádzanej venuješ.

Ahoj, po ukončení mojej hráčskej kariéry som pred 10 rokmi prešiel k trénovaniu. V tej dobe sme sa rozhodli, že jediná cesta je práca s mládežou. Dnes vidíme, že toto rozhodnutie začať najmenšími deťmi, teda minihádzanou bolo správne. Čo sa týka môjho postavenia v klube som šéftréner mládeže a tréner starších žiakov.   

HO MŠK KNM má za sebou jednu z najúspešnejších, ak nie úplne najúspešnejšiu sezónu. Mohol by si ju zhodnotiť a vymenovať úspechy mladých hádzanárov?

Máš pravdu, táto sezóna bola pre nás naozaj úspešná. Naši najmenší minihádzanari sa na turnajoch nestratili a získali veľa skúsenosti. Mladší žiaci skončili v krajskej lige pod vedením trénerov Branislava Podoláka a Miloša Hartela na 2. mieste a zabezpečili si postup na majstrovstvá Slovenska v Michalovciach, kde obsadili 4. miesto. Straší žiaci pod vedením trénerov Michala Tomastu a Mária Janíka krajskú ligu vyhrali a postúpili na majstrovstvá Slovenska do Nových Zámkoch, odkiaľ priniesli 5. miesto. Skončiť na Slovensku na 4. mieste resp. 5. mieste je pre náš klub a mesto veľký úspech. 

Ako si naznačil v predchádzajúcej otázke, oddiel momentálne funguje v 3 mládežníckych kategóriách. Niektorí hráči  však vekovo končia v starších žiakoch. Čo s odchovancami, ktorí už v budúcej sezóne nebudú môcť nastúpiť za túto vekovú kategóriu?

Na začiatku som spomínal, že sme začali pracovať s mládežou. Chlapci nám dorastajú a do novej sezóny sme prihlásili prvé družstvo dorastu do druhej ligy, takže chlapci majú kde pokračovať. 

A čo muži? Máš koncepciu pre vytvorenie a stabilizovanie mužského kádra?

Samozrejme, že sa zaoberáme aj otázkou mužov. Oslovil som našich bývalých hráčov, ktorý by mali záujem a zároveň nám končia chlapci v dorastoch. Tento rok nám to nevyšlo, ale o rok by sme radi obnovili mužské družstvo, uvidíme čo ukáže tento rok.

Tvoje vízie smerom k budúcnosti klubu sú naozaj povzbudivé. Bude však takýto pomerne neveľký tím trénerov a funkcionárov stačiť? Plánuješ tento tým rozšíriť? Kde a v kom vidíš potenciál pre toto rozšírenie?

Toto je veľmi ťažká otázka. Snažíme sa stále o získanie nových trénerov a oslovujem aj bývalých hráčov, alebo učiteľov na školách. Je to ale ťažké. Jedna vec je chuť pracovať v klube s deťmi a druhá vec sú pracovné povinnosti a čas na trénovanie.

Čo spolupráca s inými klubmi?

Spolupráca s klubmi je dobrá. V Českej republike máme veľmi dobrú spoluprácu s HCB Karviná, s ktorou každý rok absolvujeme letné sústredenie. Nemôžem zabudnúť ani na družstvá Zlína, Kuřimu či poľského Ustroňa. U nás je to hlavne Považská Bystrica, ale aj iné slovenské kluby.

Ako vnímajú predstavitelia iných klubov, pracujúcich na profesionálnej báze, s rozvinutou štruktúrou atď. fakt, že HO MŠK KNM je klub, ktorý im napriek oveľa skromnejším podmienkam nielenže dokáže konkurovať a pripravovať ich o body?

Samozrejme v začiatkoch nás nikto nebral vážne, lebo sme malý klub. V posledných rokoch sú naše výsledky v ligových  súťažiach, turnajoch a na majstrovstvách Slovenka také, že už si nikto nedovolí nás podceniť a nemáme núdzu o pozvánky na turnaje a prípravné zápasy. Toto všetko je, ale výsledok dlhodobej práce s mládežou.

Ako Ty, ako tréner, dokážeš v množstve záujemcov o hádzanú rozoznať talentovaného alebo výnimočného hráča?

Vždy vidíš či je niekto talent, alebo nie. Lenže talent nie je všetko a musíš ho rozvíjať poctivým a pravidelným tréningom. Veľa hráčov, ktorí neboli až tak  talentovaní, ale na sebe tvrdo pracovali to dotiahli omnoho ďalej. 

Pre udržanie nastaveného smeru v klube je „životne“ dôležité udržať alebo rozšíriť hráčsku základňu na všetkých úrovniach. Ako sa klub snaží získavať nových záujemcov? V akom veku začínajú v klube deti s hádzanou?

Robíme nábory a začíname už škôlkarmi, ktorí majú tréning 1x týždenne. Potom máme kategóriu minihádzaná, čo sú deti 1 – 4. ročníka a tá má tréning 3x týždenne a hrá svoju súťaž. Preto ak má niekto záujem stačí doviesť dieťa do haly a nechať ho trénovať.

Čo financovanie klubu? Aké subjekty a jednotlivci sa podieľajú na financovaní oddielu

Financovanie klubu je hlavne zo strany mesta a mestského športovo kultúrneho strediska . Potom nám finančne pomáhajú aj niektorí miestni podnikatelia. Aj touto cestou by som sa chcel všetkým za spoluprácu a pomoc poďakovať.

Najväčším problém oddielu je pravdepodobne športová hala. Mestská športová hala v KNM nespĺňa požiadavky SZH na veľkosť hracej plochy. Rysuje sa v dohľadnej dobe nejaké riešenie tohto problému?

Trocha Ťa opravím. Naše mesto nemá halu, ale telocvičňu T18, ktorá nespĺňa rozmer pre nás, ale aj iné halové športy v KNM.  Výstavba športovej haly je zložitá. Je tam veľa subjektov, ktorí sa na tom podieľajú a to Slovenský hádzanársky zväz, Olympijsky výbor a naše mesto, lenže stále to brzdí ministerstvo školstva,  takže je o tom zatiaľ predčasné hovoriť.

Zdá sa, že Hádzanársky oddiel MŠK Kysucké Nové Mesto má dobre smerovanie. Veríme, že úspechy budú pribúdať a dobre rozbehnutá práca sa bude dariť aj naďalej. Chcel by si dodať niečo na záver?

Na záver by som chcel poďakovať trénerom, vedúcim družstiev a všetkým, ktorí sa podieľajú na chode a fungovaní klubu. Dúfam, že klub pôjde naďalej v nastúpenom trende a podarí sa nám rozšíriť členskú aj trénerskú základňu.

Ďakujem za rozhovor.

Zhováral sa Mário Janík
HO MŠK Kysucké Nové Mesto