Živé prenosy z prírody: pohľad do života medveďov vo Veľkej Fatre

živé prenosy

Pre každého, kto rád pozoruje, čo sa deje v prírode, existuje projekt, ktorý ponúka pohľad do zákulia prírody prostredníctvom live prenosov.  Dostupné sú aj záznamy, azda najviac pozornosti pútajú tie zo života fatranských medveďov.

Kukaj.sk je projekt, cez  ktorý si každý zvedavec môže pozrieť živé prenosy z Liptova, Tatier a Veľkej Fatry. Unikátne live  zábery zo živej prírody, ale aj mnoho zaujímavých záznamov približujú život rôznych zvierat, ktoré žijú v krásnej slovenskej prírode.

Žive prenosy zo života medveďov

Momentálne asi najviac záujmu priťahujú živé prenosy a záznamy zo živých prenosov, ktoré zachytávajú život medveďov vo Veľke Fatre.  Live prenosy si môžete pozrieť TU.

Záznamy zaujímavých momentov sa nachádzajú na rovnakej stránke vľavo. Pozieť si tak môžete medvedicu na strome, medvedicu na zadných, medvediu samicu a medvedieho samca a mnoho iných zaujímavých krátkych videí zachytávajúcich správanie sa medveďov.

„Účelom tohto projektu je poskytnúť návštevníkom možnosť sledovať zvieratá v ich prirodzenom prostredí z pohodlia domova, keďže nie každý má časové, zdravotné či už iné možnosti tráviť v lese dostatok času na to, aby uvidel divé zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Novinkou je že kamera sníma aj zvuk, môžete tak počuť kedy je aktivita vtáčieho spevu najvyššia, tiež môžete zachytiť praskot kanárov pod labami prichádzajúceho medveďa, či nočné húkanie sovy lesnej. Veríme, že projekt Vám pri sledovaní prinesie mnohé zážitky, poodhalí správanie zvierat a etológiu druhov a v konečnom dôsledku prispeje k pozitívnemu vnímaniu veľkých šeliem na území Veľkej Fatry,“ popisuje cieľ projektu Správa Národného parku Veľká Fatra spolu s firmou PROFI-NET s.r.o. na stránkach kukaj.sk.

Živé prenosy aj zo života bociana, plamienka, žltochvosta a podvodného sveta

Pozrieť si možno nielen život na súši, ale aj pod vodou. Tu, ale treba byť trpezlivý a čakať na moment, keď sa ukáže nejaký vodný „obyvateľ“, napríklad ryba.

Sledovať sa dajú aj bociany, sokol myšiar, žltochvost domový, plamienka driemavá.

„Tento technicky náročný projekt vznikol aj vďaka ochote a súhlasu užívateľa a vlastníka pozemkov, na ktorých sa realizuje. Poďakovanie patrí tiež firme tip-net a Základni výcviku a mobilizačného doplňovania Martin, ktorý nám umožnil zriadenie retranslačného bodu pre zabezpečenie konektivity na danú lokalitu, ďalej Ing. Jurajovi Žiakovi (Správa NPVF), ktorý  odborne celý projekt  spracoval a koordinoval a Ivanovi Daránimu, ktorý zabezpečil a koordinoval technickú časť projektu,“ píše na stránkach kukaj.sk Správa Národného parku Veľká Fatra spolu s firmou PROFI-NET s.r.o.

Aj od nás patrí veľká vďaka autorom projetu a všetkým, ktorý sa zaslúžili o jeho realizáciu.

Autor: Petronela Hercová

Foto: kukaj.sk