ŽSK plánuje ochranný múr na ceste v Rudinke predĺžiť – nie je to, ale také jednoduché

cesta v Rudinke

Cesta v Rudinke, ktorá vedie popri svahu Rochovica, je nebezpečná. Padajúce kamene pred mesiacom dokonca poškodili osobné motorové vozidlo, ktoré tadiaľ prechádzalo. Mimoriadne nebezpečnú situáciu s padajúcimi kameňmi gabiónové múry nevyriešili. 

Cez tento úsek prejde denne veľké množstvo automobilov. Počas obmedzenia dopravy zväčša v dôsledku nehôd prejde tadiaľto ešte viac automobilov. Vodičom, ale aj iným účastníkom cestnej premávky na tomto úseku hrozí veľké nebezpečenstvo. Padajúce kamene sú závažný problém.

V roku 2007  v dôsledku takejto situácie s padajúcimi kameňmi prišla o život 19-ročná česká dievčina. Kameň s priemerom 35 cm vletel cez čelné sklo do auta a preletel až do zadnej časti auta, kde zasiahol mladé dievča. Po niekoľkých dňoch dievčina na následky zranenia zomrela.

Na ceste v Rudinke padajúce kamene zatiaľ nikoho nezranili, ale je nezodpovedné čakať kým sa niečo také nestane. Situáciu je potrebné riešiť skôr ako sa stane niečo závažné.

Dňa 17. septembra 2018 približne o 6-tej ráno sa na cestu zosypala lavína kameňov, ktorá zasiahla osobné auto. Kamene prerazili sklo a poškodili aj zadnú sedačku. Nikomu sa nič nestalo, no ak by v aute vzadu niekto sedel…

O informácie sme požiadali priamo Žilinský samosprávny kraj. Chceli sme vedieť či Žilinský samosprávny kraj vie o tejto situácii a chce ju riešiť.

Žilinský samosprávny kraj plánuje múr predĺžiť. Situáciu so zabezpečením cesty pred padajúcimi kameňmi, ale komplikuje skutočnosť, že toto územie má vysoký stupeň ochrany. Vysoký stupeň ochrany znamená, že stavebný zásah musí byť mimoriadne citlivý.

„V minulom roku vybudovala Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja ochranný múr   (z gabiónových konštrukcií), ktorý slúži na zabezpečenie cesty a premávky pred padajúcimi úlomkami zo svahu. Máme záujem v opatreniach pokračovať a tento ochranný múr v nasledujúcom roku predĺžiť. Nakoľko je však samotný svah ,,Rochovica“ chránenou prírodnou lokalitou s vysokým stupňom ochrany, stavebné práce na ňom si vyžadujú špecifický postup. To znamená, že sa v maximálnej možnej miere eliminuje realizácia stavebných prác s využitím strojov a mechanizmov. Na územie s takýmto stupňom ochrany nie je možný takmer žiadny prístup strojov a zariadení. Čo je mnohokrát komplikované, z dôvodu, že nie každé stavebné dielo je možné zhotoviť “ručne“, iba činnosťou samotných zamestnancov, bez využitia strojového parku. Špecifikáciu, čo a za akých podmienok je možné využívať v lokalite s vysokým stupňom ochrany, poskytuje Štátna ochrana prírody,“ pre novinyknm. sk uviedla Mgr. Miriam Šuteková, v. r., riaditeľka kancelárie predsedníčky ŽSK.

Nuž, keďže nejde o stavebné práce v záujme súkromných investorov, zákony sa musia dodržiavať. Ale keď je to v záujme súkromných investorov, ako sme toho svedkami napríklad vo Vysokých Tatrách, tak sa zákony  dajú obchádzať.

Autor: Petronela Hercová

Snímka: archív novinyknm.sk

https://bestvpncanada.ca/