Včelnica v Povine – miesto, kde človek načerpá energiu

O včelnici v Povine sme toho počuli a písali už veľa. Ibaže niekedy raz vidieť je lepšie ako 100-krát počuť alebo v našom prípade  písať. 

Včelnica sa nachádza len kúsok nad základnou školou v príjemnom prostredí doliny Povinského potoka. Už pri vstupe do areálu, respektíve do včelej záhrady, človek pocíti neuveriteľný pokoj.

„Čím dlhšie sa tu človek zdrží, tým viac energie načerpá.“


Prvý dojem:

Krásna záhrada, s množstvom doplnkov, ktoré ladia s prírodou. A samozrejme, včely. Malé bzučiace stvorenia, ktoré neúnavne pracujú od svitu do súmraku. Ten zvuk je pohladením na duši – rytmický, upokojujúci, spomaľujúci. Pracovný zhon, ruch mesta, veľkomesta či dediny sa tu razom vytráca. Zostáva len príroda a jej blahodarne účinky.

A teraz o včelnici:

Včelnica pozostáva (celkom nepekný výraz, že pozostáva) zo záhrady, altánkov a budovy.

Záhrada sa rozvíja a funguje pod taktovkou vášnivého včelára pána Miloša Beľana, ktorý ochotne a s láskou dovolí každému nahliadnuť a oboznámiť sa s remeslom včelárenia. Vysvetlí, poukazuje a naučí. A vôbec sa netreba báť. Včielky sú pri správnom prístupe úplne bezpečné. Vo vzájomnom rešpekte tu dokonca všetci nažívajú aj so sršňom, ktorý sa ubytoval v jednej z drevených sôch.

Vo včelíne je v súčasnosti približne 30 včelých rodín. S výstavbou včelína pomáhajú pánovi Beľanovi mnohí dobrovoľníci z celého okolia, tak ako aj so starostlivosťou o včielky.

Včelín, ale nie je iba o všakovakých (aké pekné slovo) úľoch, ale aj o bylinkách, jahôdkach a iných dobrotách, ktoré sa pestujú v záhradách.

Ozaj tie úle. Je ich tu veľa a to veľa tvoria naozaj rôznorodé druhy úľov. Najnovšie k nim pribudol aj jeden úplne výnimočný alebo historicky vzácny, teda figurálny úľ, vďaka ktorému budú môcť návštevníci vidieť ako sa chovali včielky za našich prastarých mám a dedov. Tento úľ bude vo včelnici aj vďaka finančnej podpore starostky obce Povina – Aleny Dudekovej.

Včelnica sa buduje už niekoľko rokov a neustále sa rozvíja. Pribúdajú úle, včely, zveľaďuje sa priestor. Najnovšie v záhrade vyrastá apidomček.

Pýtate sa, že čo je to apidomček?

Ide o terapiu včelím vzduchom, ktorá pomáha pri rôznych ochoreniach. V podstate je to úľ, kde si človek môže ľahnúť a inhalovať vzduch, ktorý má vysokú vlhkosť, éterické oleje, tekuté voskové čiastočky, aerosóly z flavonoidov a propolisu.
Tá vraj funguje pri rôznych ochoreniach, napríklad astme, alergiách či oslabení imunitného systému.  

V budúcnosti, keď sa zrekonštruuje aj budova, ktorá je súčasťou areálu, bude mať včelín aj múzeum, niečo ako izbu „starých materí“. Vo včelíne budú prebiehať aj vzdelávacie podujatia a stretnutia včelárov či záujemcov o včelárstvo, ktoré v podstate už aj prebiehajú.

V súčasnosti predseda ZO SZV KNM vo včelnici vedie aj
Včelársky krúžok pri ZŠ Povina, ktorý sa koná každý štvrtok od 14:30 do 16:00 hod.

Dôležitou súčasťou budovania včelnice je, samozrejme, aj otázka financií, pretože na všetko treba peniaze. Finančnú pomoc získala včelnica od viacerých sponzorov, ako napríklad VÚC, nadácia KIA, ale aj Schaeffler Kysuce, obec Povina, mesto KNM či od mnohých dobrovoľných darcov. Financie sú, ale potrebné stále, a preto ak by ste chceli prispieť na rozvoj a chod včelnice, pokojne tak môžete urobiť.

Pre bližšie informácie o včelnici, či o darovanie financií alebo ak máte záujem navštíviť včelnicu kontaktujte:
Miloš Belan, predseda ZO SZV KNM – 0910 352 784

Autor: Petronela Hercová

Foto: autorka

https://bestvpncanada.ca/